Seminar mit Bachelorarbeit

Seminar group 1   (HS 10 @ 16:15)

SS 2017

March 14

chair:   Justus Piater
  1. Juri Seelmann
  2. Christina Kohl
  3. Julian Parsert
  4. Matthias Leitner

March 28

chair:   Ruth Breu
  1. Björn Meusburger
  2. Arno Breitfuss
  3. Patrick Summerer
  4. Valerica Lupoaie, Riccardo Di Curti
  5. Richard Kromoser
  6. Sebastian Waldhart

April 4

chair:   Georg Moser
  1. Philipp Häusle
  2. Yusuf Ipek

April 25

chair:   Rainer Böhme

    May 2

    chair:   Michael Felderer

      May 9

      chair:   Matthias Harders

        May 16

        chair:   René Thiemann

          May 23

          chair:   Aart Middeldorp

            May 30

            chair:   Dieter Fensel

              June 6

              chair:   Radu Prodan

                June 13

                chair:   Cezary Kaliszyk

                  June 20

                  chair:   Anna Fensel

                    June 27

                    chair:   Thomas Fahringer

                      WS 2016 / 2017

                      October 4

                      chair:   Georg Moser
                      1. Michael Staudacher
                      2. Daniel Djindjic Krstic

                      October 11

                      chair:   Rainer Böhme
                      1. Yakup Ipek
                      2. Andreas Danek-Bulius

                      October 18

                      chair:   Thomas Fahringer
                      1. Martin Karrer
                      2. Lorenz Hasler
                      3. Alexander Schlögl

                      October 25

                      chair:   Matthias Harders
                      1. Bojan Cvjetkovic
                      2. Ulrich Lobis
                      3. Martin Hartl
                      4. Benjamin Floriani
                      5. Fabian Mitterwallner

                      November 8

                      chair:   Aart Middeldorp
                      1. Daniel Kopp
                      2. Claudio Scheiber
                      3. Max Lou Hartel-Kaduk
                      4. David Peer
                      5. Raphael Gruber
                      6. Lukas Krismer, Bennet Piater

                      November 15

                      chair:   Matthias Harders
                      1. Bernhard Fritz
                      2. Andreas Moritz
                      3. Maximilian Siess
                      4. Felix Putz
                      5. Johannes Ebster
                      6. Christopher Naschberger

                      November 22

                      chair:   Ruth Breu
                      1. Philipp Wirtenberger
                      2. Clemens Böhler
                      3. Sara Bauer
                      4. Sarah Schröcker, Michael Thurner

                      November 29

                      chair:   Justus Piater
                      1. Christian Fischer
                      2. David Oberhollenzer

                      December 6

                      chair:   Georg Moser
                      1. Ramona Huber
                      2. Etienne Bertin
                      3. Manuel Schischkoff

                      December 13

                      chair:   Rainer Böhme
                      1. Julia Wanker

                      January 10

                      chair:   Aart Middeldorp
                      1. Maximilian Mayerl
                      2. Roman Reinold

                      January 24

                      chair:   Thomas Fahringer
                      1. Patrick Deutsch

                      January 31

                      chair:   Radu Prodan
                      1. Daniel Hörl, Alexander Pfohl
                      2. Emanuel Mutschlechner, Benedikt Tuschter
                      3. Michael Ritter
                      4. Peter Kirk

                      SS 2016

                      March 8

                      chair:   Aart Middeldorp
                      1. Juri Seelmann
                      2. Mathias Hölzl
                      3. Marius Bauer

                      March 15

                      chair:   Aart Middeldorp
                      1. Christina Kohl
                      2. Raphael Gwiggner

                      April 5

                      chair:   Dieter Fensel
                      1. Alexander Steindl
                      2. Yakup Ipek
                      3. Christoph Schöpf
                      4. Alexander Jungmann
                      5. Jannik Siebert
                      6. Daniel Egger

                      April 12

                      chair:   Rainer Böhme
                      1. Björn Meusburger
                      2. Arno Breitfuss
                      3. Mike Koch
                      4. Andre Bernecker, Martin Solderer
                      5. Michael Vötter
                      6. Peter Kirk

                      April 19

                      chair:   Matthias Harders
                      1. Yagmur Sentürk and Harald Schweiger
                      2. Christoph Zwerschina
                      3. Stefan Haselwanter
                      4. Stefan Steinhauser
                      5. Stefan Spiss
                      6. Adrian Marxer
                      7. Manuel Kapferer
                      8. Philipp Stiegernigg

                      April 26

                      chair:   Thomas Fahringer
                      1. Patrick Deutsch
                      2. Eric Wirtz
                      3. Yusuf Ipek
                      4. Andreas Treichl
                      5. Philipp Wirtenberger

                      May 3

                      chair:   Ruth Breu
                      1. Georg Griesser
                      2. Alexander Lochmann
                      3. Florian Lechner, Daniel Walter
                      4. Bernhard Behr
                      5. Ivan Waldboth

                      May 10

                      chair:   Radu Prodan
                      1. Roland Rendl
                      2. Elfi Lo

                      May 24

                      chair:   Matthias Harders
                      1. Clemens Degasper
                      2. Manfred Moosleitner
                      3. Carsten Fischer
                      4. Philipp Pobitzer
                      5. Mario Zelger

                      May 31

                      chair:   Günther Specht
                      1. Klaus Niedermair
                      2. Konstantin Beiser
                      3. Daniel Hörl, Alexander Pfohl

                      June 14

                      chair:   Justus Piater
                      1. Benedikt Wimmer
                      2. Martin Nocker
                      3. Daniel Witsch

                      June 21

                      chair:   Radu Prodan
                      1. Florian Tischler
                      2. Chhong Shing Lee
                      3. Mark Schiborr
                      4. Katharina Bernal
                      5. David Prem

                      June 28

                      chair:   Georg Moser
                      1. Michael Kaiser
                      2. Andrea Mussmann
                      3. Felix Niederwanger
                      4. Balthasar Huber
                      5. Lucas Ohlicher
                      6. Mathias Hölzl
                      7. Alexander Lochmann

                      WS 2015 / 2016

                      October 6

                      chair:   Aart Middeldorp
                      1. Michael Staudacher

                      October 13

                      chair:   Georg Moser
                      1. David Fasching

                      October 20

                      chair:   Rainer Böhme
                      1. Benedikt Wimmer
                      2. Martin Nocker
                      3. Daniel Witsch
                      4. Alexander Schlögl
                      5. Stefan Haselwanter

                      October 27

                      chair:   Aart Middeldorp
                      1. Jakob Winder
                      2. Bojan Cvjetkovic
                      3. Martin Hartl
                      4. Felix Putz

                      November 3

                      chair:   Ruth Breu
                      1. Markus Unterkircher
                      2. Niko Risslegger
                      3. Ulrich Lobis
                      4. Lucas Ohlicher

                      November 10

                      chair:   Rainer Böhme
                      1. Mirko Bez, Simon Targa
                      2. Daniel Kopp
                      3. Claudio Scheiber
                      4. Max Lou Hartel-Kaduk
                      5. Angel Gursov
                      6. Michael Kaiser

                      November 17

                      chair:   Matthias Harders
                      1. Hannes Vieider
                      2. David Oberhollenzer
                      3. Philip Salzmann
                      4. Andreas Moritz
                      5. Carsten Fischer

                      November 24

                      chair:   Günther Specht
                      1. Manuel Schmidt
                      2. Manuel Gasteiger
                      3. Jakob Noggler
                      4. Matthias Wanner

                      December 1

                      chair:   Justus Piater
                      1. Karl Greuter and Manuel Nischler
                      2. Michael-Oliver Pfurtscheller
                      3. Johannes Ebster
                      4. Bernhard Fritz
                      5. Christopher Naschberger

                      December 15

                      chair:   Günther Specht
                      1. Sabine Oberleiter
                      2. Martin Haslinger
                      3. Alexander Falch
                      4. Martin Schuchardt
                      5. Rick Spiegl

                      January 12

                      chair:   Thomas Fahringer
                      1. Daniel Moosbrugger
                      2. Patrick Seidl
                      3. Roman Reinold
                      4. Britta Tautermann

                      January 19

                      chair:   Radu Prodan

                        January 26

                        chair:   Matthias Harders
                        1. Benjamin Vettori
                        2. Christoph Gruber

                        February 2

                        chair:   Dieter Fensel
                        1. Lukas Haidacher

                        SS 2015

                        March 10

                        chair:   Günther Specht
                        1. Sandra Obernhummer

                        March 17

                        chair:   Radu Prodan
                        1. Sabine Oberleiter
                        2. Alexander Jungmann
                        3. Marius Bauer
                        4. Samuel Rupprechter
                        5. Jakob Winder

                        March 24

                        chair:   Rainer Böhme
                        1. Omar Holzknecht
                        2. Clemens Brunner
                        3. Michael Fröwis
                        4. Johannes Tscholl
                        5. Christoph Schöpf
                        6. Martin Schuchardt

                        April 14

                        chair:   Dieter Fensel
                        1. Thomas Bartenstein
                        2. Fabian Jeschko

                        April 21

                        chair:   Günther Specht
                        1. Manuel Kapferer
                        2. Stefan Spiss
                        3. Andre Bernecker, Martin Solderer

                        April 28

                        chair:   Justus Piater
                        1. Mirko Bez, Simon Targa
                        2. Adrian Marxer

                        May 5

                        chair:   Dieter Fensel
                        1. Thomas Lampert
                        2. Raphael Gwiggner

                        May 12

                        chair:   Aart Middeldorp
                        1. Peter Öttl
                        2. Rick Spiegl

                        May 19

                        chair:   Matthias Harders
                        1. Clemens Degasper
                        2. Philipp Stiegernigg
                        3. Manfred Moosleitner

                        May 26

                        chair:   Thomas Fahringer

                          June 2

                          chair:   Rainer Böhme
                          1. Felix Niederwanger

                          June 9

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Alexander Blaas and Natalie Mair
                          2. Samuel Carraro and Werner Kapferer
                          3. Klaus Niedermair

                          June 16

                          chair:   Georg Moser
                          1. Thomas Berthold
                          2. Alexander Graf
                          3. Yagmur Sentürk and Harald Schweiger
                          4. Michael Mutschlechner
                          5. Florian Tischler

                          June 23

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Claudio Canella
                          2. Daniel Eberharter
                          3. Samuel Rupprechter
                          4. Daniel Djindjic Krstic
                          5. Christoph Sieberer

                          June 23

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Cem Okulmus
                          2. Johannes Tscholl
                          3. Stefan Steinhauser
                          4. Martin Karrer
                          5. Michael Vötter
                          6. Balthasar Huber

                          WS 2014 / 2015

                          October 7

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Martin Duregger
                          2. Martin Grieser
                          3. Gerhard Aigner
                          4. Philipp Kratzer
                          5. Thomas Berthold
                          6. Mathias Mahlknecht

                          October 14

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Martin Duregger
                          2. Martin König
                          3. Alexander Hirsch

                          October 21

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Hannes Vieider
                          2. Markus Unterkircher
                          3. Alex Untertrifaller

                          October 28

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Markus Wallinger
                          2. Michael Wolf
                          3. Clemens Brunner
                          4. Michael Fröwis
                          5. Claudio Canella

                          November 4

                          chair:   Matthias Harders
                          1. Johannes Strickner
                          2. Markus Walzthöni
                          3. David Oberhollenzer
                          4. Andreas Maislinger
                          5. Niko Risslegger

                          November 11

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Karl Greuter and Manuel Nischler
                          2. Michael-Oliver Pfurtscheller
                          3. Daniel Eberharter
                          4. Martin Haslinger

                          November 18

                          chair:   Günther Specht
                          1. Boris Schmiedlehner
                          2. Caroline Vu
                          3. Cem Okulmus
                          4. Alexander Blaas and Natalie Mair

                          November 25

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Nikolaus Rauch
                          2. Christian Laqua
                          3. Manuel Schmidt

                          December 2

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Alexander Walch
                          2. Christian Esswein
                          3. Philip Salzmann

                          December 9

                          chair:   Günther Specht
                          1. David Fasching

                          December 16

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Thomas Schmid
                          2. Daniel Eppacher
                          3. Alexander Falch

                          January 13

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Benjamin Vettori
                          2. Daniel Moosbrugger

                          January 20

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Manuel Gasteiger
                          2. Jakob Noggler
                          3. Christoph Gruber

                          January 27

                          chair:   Justus Piater
                          1. Andreas Parschalk
                          2. Sebastian Sams
                          3. Markus Leitner
                          4. Patrick Ober, Michael Tscholl
                          5. Mathias Mahlknecht

                          February 3

                          chair:   Matthias Harders
                          1. Christian Lechner und Thilo Gorfer
                          2. Mathias Mitterdorfer
                          3. Mitja Schmakeit
                          4. Felix Kostenzer, David Riedl, Matthias Lechner
                          5. Alex Untertrifaller
                          6. Matthias Wanner

                          SS 2014

                          March 4

                          chair:   Georg Moser
                          1. Christian Lechner und Thilo Gorfer

                          March 11

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Helmut Wolf

                          March 18

                          chair:   Georg Moser
                          1. Florian Seidner
                          2. Omar Holzknecht
                          3. Mitja Schmakeit

                          March 25

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Cemalettin Göksu
                          2. Jodok Huber, Michael Huber und Laurent Seiler
                          3. Mathias Mitterdorfer
                          4. Matthias Perktold
                          5. Bernhard Weber

                          April 1

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Christoph Bessei
                          2. Felix Kostenzer, David Riedl, Matthias Lechner
                          3. Daniel Ackstaller
                          4. Sebastian Sams
                          5. Thomas Bartenstein
                          6. Ursula Reiterer

                          April 8

                          chair:   Günther Specht
                          1. Ivan Hell, Julian Lang
                          2. Sonja Wirtenberger
                          3. David Kofler

                          April 29

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Marc Weiland
                          2. Lukas Vitroler

                          May 6

                          chair:   Matthias Harders
                          1. Karin Waldner
                          2. Asmir Bektic
                          3. Markus Walzthöni

                          May 13

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Thomas Lampert
                          2. Patrick Ober, Michael Tscholl
                          3. Markus Leitner

                          May 20

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Walter Florian Gugenberger
                          2. Johannes Kessler
                          3. Daniel Eppacher
                          4. Fabian Jeschko

                          June 3

                          chair:   Matthias Harders
                          1. Benedikt Fuisz
                          2. Ingrid Berninger

                          June 10

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Katja Sonderegger
                          2. Benedikt Stricker
                          3. Samuel Carraro and Werner Kapferer

                          June 17

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Paul Opitz
                          2. Manfred Graf

                          June 24

                          chair:   Justus Piater
                          1. Helmut Wolf
                          2. Claudio Mair, Stefan Wurzinger
                          3. Markus Devich
                          4. Manuel Schneckenreither
                          5. Matthias Perktold

                          WS 2013 / 2014

                          October 8

                          chair:   Georg Moser
                          1. Martin Duregger
                          2. Martin Grieser
                          3. Gerhard Aigner
                          4. Alex Lanz
                          5. Georg Schmidhammer
                          6. Martin König
                          7. Manuel Schneckenreither

                          October 15

                          chair:   Justus Piater
                          1. Markus Devich
                          2. Marius Mössmer

                          October 22

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Philipp Kratzer
                          2. Jodok Huber, Michael Huber und Laurent Seiler

                          October 29

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Evgeni Bykarskij
                          2. Nikolaus Rauch
                          3. Christoph Leitner

                          November 5

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Thomas Meindl
                          2. Johannes Strickner
                          3. Manfred Graf

                          November 12

                          chair:   Justus Piater
                          1. Franziska Rapp
                          2. Daniel Ackstaller
                          3. Markus Wallinger
                          4. Boris Schmiedlehner
                          5. Matej Stanic, Chris Wendler

                          November 19

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Katja Sonderegger
                          2. Claudio Mair, Stefan Wurzinger
                          3. Markus Bösch
                          4. Caroline Vu

                          November 26

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Robert Bierbauer
                          2. Markus Müller
                          3. Lukas Vitroler
                          4. Andreas Nagiller

                          December 3

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Aaron Messner
                          2. Alexander Walch
                          3. Willi Glätzle
                          4. Sebastian Mayr

                          December 10

                          chair:   Günther Specht
                          1. Andreas Hörmandinger
                          2. Thomas Schmid
                          3. Felix Karner
                          4. Michael Wolf
                          5. Christian Laqua
                          6. Christian Esswein
                          7. Benedikt Stricker

                          January 14

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Alexander Hirsch

                          January 21

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Otto Kicska
                          2. Benjamin Hollaus
                          3. Markus Dissertori

                          January 28

                          chair:   Falko Dressler
                          1. Christoph Klotz
                          2. Andreas Parschalk
                          3. Nina Doschek

                          SS 2013

                          March 12

                          chair:   Georg Moser
                          1. Robert Walter
                          2. Matej Stanic, Chris Wendler
                          3. Alexander Maringele

                          March 19

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Michael Kopfensteiner
                          2. Cemalettin Göksu
                          3. Matthaeus Huber
                          4. Florian Seidner
                          5. David Obwaller

                          April 9

                          chair:   Falko Dressler
                          1. Otto Kicska
                          2. Christoph Leitner
                          3. David Kofler
                          4. Franziska Rapp
                          5. Marc Weiland
                          6. Sonja Wirtenberger

                          April 16

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Manuel Pigneter
                          2. Sebastian Mayr
                          3. Ursula Reiterer
                          4. Ivan Hell, Julian Lang

                          April 23

                          chair:   Günther Specht
                          1. Carmen Vierthaler

                          April 30

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Karin Waldner
                          2. Bernhard Weber
                          3. Asmir Bektic

                          May 14

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Josef Lindsberger
                          2. Andrea Mussmann

                          May 21

                          chair:   Justus Piater
                          1. Walter Florian Gugenberger
                          2. Alexandra Jäger
                          3. Martin Kummer
                          4. Johannes Kessler

                          May 28

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Benedikt Fuisz

                          June 4

                          chair:   Günther Specht
                          1. Ingrid Berninger

                          June 18

                          chair:   Justus Piater
                          1. Clemens Banas
                          2. Veronika Wenger

                          June 25

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Andreas Horvath
                          2. Martin Kolb
                          3. Paul Opitz
                          4. Matthaeus Huber
                          5. Marco Plattner
                          6. Florian Auer
                          7. Thomas Fraydenegg

                          WS 2012 / 2013

                          October 9

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Marius Mössmer
                          2. David Obwaller

                          October 16

                          chair:   Georg Moser
                          1. Sebastian Moser
                          2. Andreas Kochesser
                          3. Mario Pirker
                          4. Matthias Weiler

                          October 23

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Suat Coskun
                          2. Andreas Horvath

                          October 30

                          chair:   Günther Specht
                          1. Martin Kolb
                          2. Thomas Meindl
                          3. Florian Auer

                          November 6

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Bernhard Berger
                          2. Leo Höckner
                          3. Simon Schuler
                          4. Aleksandar Stojakovic

                          November 13

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Clemens Banas
                          2. Daniel Ackstaller
                          3. Andreas Schmid
                          4. Thomas Fraydenegg

                          November 20

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Stefan Moosbrugger
                          2. Sandro Kofler
                          3. Simon Woertz
                          4. Ulrich Rainer

                          November 27

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Matthias Mayr
                          2. Benjamin Murauer
                          3. Emir Tanriverdi
                          4. Andreas Nagiller

                          December 4

                          chair:   Justus Piater
                          1. Alex Lanz
                          2. Georg Schmidhammer
                          3. Markus Müller
                          4. Aaron Messner
                          5. Robert Bierbauer
                          6. Willi Glätzle

                          December 11

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Andreas Hörmandinger

                          January 15

                          chair:   Günther Specht
                          1. Markus Dissertori
                          2. Bernhard Sprenger
                          3. Elias Zischg
                          4. Bernd Altstätter, Daniel Gasteiger

                          January 22

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Otto Kreidl
                          2. Juan Luis Garcia-Valdecasas Vicci

                          January 29

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Benjamin Hollaus
                          2. Nina Doschek
                          3. Daniel Girtler

                          SS 2012

                          March 6

                          chair:   Falko Dressler
                          1. Michael Kopfensteiner
                          2. Leo Höckner
                          3. Philipp Handle

                          March 13

                          chair:   Günther Specht
                          1. Bernd Altstätter, Daniel Gasteiger
                          2. Mario Pirker
                          3. Andreas Kochesser
                          4. Fabian Mauroner
                          5. David Hoppe

                          March 20

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Matthias Mayr
                          2. Martin Häusler
                          3. Andreas Schmid

                          March 27

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Sandro Kofler, Stefan Moosbrugger
                          2. Alexander Maringele
                          3. Wolfgang Leimer

                          April 17

                          chair:   Dieter Fensel   Ioan Toma
                          1. Elias Zischg
                          2. Manuel Pigneter
                          3. Otto Kreidl
                          4. Christian Nemeth

                          April 24

                          chair:   Justus Piater
                          1. Benjamin Murauer
                          2. Philip Krauss

                          May 8

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Carmen Vierthaler
                          2. Julien Poissonnier

                          May 15

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Josef Lindsberger

                          May 22

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Martin Kummer
                          2. Stefan Rebitsch
                          3. Alexandra Jäger

                          May 29

                          chair:   Justus Piater
                          1. Hannes Dorfmann
                          2. Viktor Pekar
                          3. Simon Mathis

                          June 12

                          chair:   Dieter Fensel   Srdjan Komazec
                          1. Michael Gasser
                          2. Mathias Hörtnagl

                          June 19

                          chair:   Günther Specht
                          1. Felix König
                          2. Martin Häusler
                          3. Veronika Wenger
                          4. David Hoppe
                          5. Maximilian Gerhardt, Simon Klausner

                          June 26

                          chair:   Falko Dressler
                          1. Christof Rinner
                          2. Simon Gredler
                          3. Klaus Ertl
                          4. Thomas Trenkwalder
                          5. Fabian Mauroner
                          6. David Haller
                          7. Marco Plattner

                          WS 2011 / 2012

                          October 11

                          chair:   Falko Dressler
                          1. Martin Haidegger
                          2. Lukas Köpfle

                          October 18

                          chair:   Justus Piater
                          1. Matthias Weiler
                          2. Christian Nemeth
                          3. Evgeni Bykarskij
                          4. David Obwaller
                          5. Stefan Widerin

                          October 25

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Sebastian Moser
                          2. Patrick Baldemaier
                          3. Thomas Trenkwalder
                          4. David Haller
                          5. Philipp Handle

                          November 8

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Aleksandar Stojakovic
                          2. Maria Schett
                          3. Wolfgang Eckbauer

                          November 15

                          chair:   Christian Haisjackl
                          1. Bernhard Berger
                          2. Klaus Ertl
                          3. Emir Tanriverdi

                          November 22

                          chair:   Günther Specht
                          1. Suat Coskun
                          2. Simon Woertz
                          3. Simon Schuler
                          4. Benjamin Hiltpolt

                          November 29

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Simon Gredler
                          2. Gerald Schrempf
                          3. Andrea Rendl

                          December 6

                          chair:   Justus Piater
                          1. Mathias Hörtnagl

                          January 10

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Ulrich Rainer
                          2. Viktor Pekar

                          January 17

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Stefan Rebitsch
                          2. Heves Oezel

                          January 24

                          chair:   Günther Specht
                          1. Felix König

                          January 31

                          chair:   Falko Dressler
                          1. Patrick Baldemaier
                          2. Daniel Girtler
                          3. Florian Bergsleitner

                          SS 2011

                          March 15

                          chair:   Georg Moser
                          1. Paul Borek
                          2. Lukas Schwaiger
                          3. Stefan Juen
                          4. Florian Stäuble
                          5. David Westreicher

                          March 22

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Thomas Trenkwalder
                          2. Paul Mayer
                          3. Benedikt Hupfauf
                          4. Daniel Walter
                          5. Georg Patscheider

                          March 29

                          chair:   Dieter Fensel
                          1. Wolfgang Leimer
                          2. Benjamin Hiltpolt
                          3. Sebastian Stabinger
                          4. Lukas Köpfle
                          5. Christian Mayr
                          6. Sarah Zeitlhofer

                          April 5

                          chair:   Günther Specht
                          1. Florian Bergsleitner
                          2. Markus Granofszky
                          3. Andreas Geisler
                          4. Christian Hollaus

                          April 12

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Simon Nicolussi
                          2. Philip Krauss
                          3. Bernd Weidenthaler
                          4. Nina Doschek

                          May 3

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Markus Dissertori
                          2. Michael Walch

                          May 10

                          chair:   Justus Piater
                          1. Matthias Auer

                          May 17

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Julien Poissonnier
                          2. Andrea Rendl
                          3. Michael Schaper

                          May 24

                          chair:   Georg Moser
                          1. Andreas Horvath
                          2. Hannes Dorfmann

                          May 31

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Andreas Nagiller

                          June 7

                          chair:   Günther Specht
                          1. Thomas Liener

                          June 14

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Simon Mathis
                          2. Christoph Hellwig
                          3. Thomas Eiter
                          4. Michael Gasser
                          5. Stefan Hofer

                          June 21

                          chair:   Justus Piater
                          1. Sarah Zeitlhofer
                          2. Marco Plattner
                          3. Matthias Wallnöfer
                          4. Christof Rinner

                          June 28

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Armin Gufler, Florian Hagenauer
                          2. Maximilian Gerhardt, Simon Klausner
                          3. Mathias Neuner
                          4. Benedikt Hupfauf
                          5. Christian Mayr

                          September 21

                          chair:   Aart Middeldorp (1 – 3: HS 10), Günther Specht (4 – 7: HS 11)
                          1. Deborah Salcher
                          2. Simon Nicolussi
                          3. Paul Mayer
                          4. Georg Unterthurner
                          5. Markus Granofszky
                          6. Christian Hollaus
                          7. Andreas Geisler

                          WS 2010 / 2011

                          February 1

                          chair:   René Thiemann
                          1. Julian Nagele
                          2. Abdullatif Yesil
                          3. Bernhard Höckner

                          January 25

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Florian Sereinig

                          December 14

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Christian Wörgötter

                          November 30

                          chair:   Günther Specht
                          1. Georg Bader
                          2. Gerald Schrempf

                          November 23

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Matthias Wallnöfer

                          November 16

                          chair:   Radu Prodan
                          1. Simon Legner
                          2. Abdullatif Yesil

                          November 9

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Stefan Widerin
                          2. Thomas Sternagel
                          3. Michael Schaper
                          4. Armin Gufler, Florian Hagenauer
                          5. Georg Unterthurner
                          6. Christian Posch
                          7. Gerold Egger

                          October 5

                          chair:   Michael Brunner
                          1. Florian Rhomberg

                          SS 2010

                          June 29

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Maria Schett
                          2. Uli Kastlunger
                          3. Martin Neuhauser

                          June 22

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Markus Kofler
                          2. Markus Kofler

                          June 15

                          chair:   Alfred Strey
                          1. Dominik Neuner

                          June 1

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Christian Sillaber
                          2. Thomas Liener
                          3. Florian Scholochow
                          4. Britta Tautermann

                          May 18

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Mathias Breuß

                          May 11

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Simon Pfeifhofer

                          May 4

                          chair:   Martin Korp
                          1. Matthias Auer
                          2. Andrea Rendl
                          3. Alexander Catulli, Michael Catulli
                          4. Florian Sereinig

                          April 20

                          chair:   Barbara Weber
                          1. Christian Atzinger

                          March 23

                          chair:   Alfred Strey
                          1. Sebastian Stabinger
                          2. Julian Nagele
                          3. Christian Gapp
                          4. Ernst Millinger
                          5. Stefan Juen

                          March 16

                          chair:   Michael Breu
                          1. Christian Sillaber

                          March 9

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. David Westreicher
                          2. Paul Borek
                          3. Thomas Sternagel
                          4. Dominik Neuner
                          5. Simon Legner

                          WS 2009 / 2010

                          March 2

                          chair:   Aart Middeldorp, Harald Zankl
                          1. Florian Demanega, Michael Freudenschuss
                          2. Martin Mariacher
                          3. Wolfgang Estgfäller

                          February 23

                          chair:   Robert Binna
                          1. Mathias Neuner

                          February 16

                          chair:   Alfred Strey
                          1. Benjamin Höller
                          2. Philipp Vallant

                          February 9

                          chair:   Robert Binna
                          1. Michael Braun
                          2. Peter Kiechle
                          3. Peter Knapp

                          February 2

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Rainer Frick
                          2. Hannes Mösl

                          January 12

                          chair:   Alfred Strey
                          1. Georg Bader
                          2. Markus Posch

                          November 10

                          chair:   Robert Binna
                          1. Felix Erlacher

                          October 13

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Uli Kastlunger
                          2. Florian Rhomberg

                          SS 2009

                          September 29

                          chair:   Jacek Kopecky
                          1. Peter Kandolf
                          2. Emanuel Scheiber
                          3. Margit Mutschlechner
                          4. Christian Lumper
                          5. Tuncay Erdogus

                          July 7

                          chair:   René Thiemann
                          1. Benjamin Rupprechter

                          June 30

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Florian Wieser
                          2. David Gstir

                          April 28

                          chair:   Dumitru Roman
                          1. Peter Kandolf

                          April 21

                          chair:   Stefan Podlipnig
                          1. Alexander Graf

                          March 31

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Wolfgang Estgfäller
                          2. Romana Mayr

                          March 24

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Roland Matha
                          2. Romedius Weiss
                          3. Martin Mariacher
                          4. Emanuel Scheiber

                          March 17

                          chair:   Dumitru Roman
                          1. Felix Erlacher
                          2. Benjamin Höller
                          3. Florian Demanega, Michael Freudenschuss
                          4. Bernhard Sprenger

                          March 10

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Martin Klotz
                          2. Margit Mutschlechner
                          3. Michael Braun

                          WS 2008 / 2009

                          February 17

                          chair:   Alfred Strey
                          1. Mathias Winder
                          2. Michael Brunner
                          3. Christian Baumann, Christian Wörgötter
                          4. Alexander Larcher
                          5. Daniel Luttinger
                          6. Manfred Gratt
                          7. Verena Messner

                          January 27

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Wolfgang Rohregger
                          2. Hannes Mösl
                          3. Boban Milanovic
                          4. Florian Sereinig

                          January 13

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Stefan Jörer

                          December 16

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Ekrem Arslan
                          2. Matthias Pressnig

                          December 2

                          chair:   Georg Moser
                          1. Cornelia Haisjackl

                          November 18

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Christoph Rungg

                          November 4

                          chair:   Alfred Strey
                          1. Cristoph Brejla

                          October 28

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Christian Atzinger
                          2. Christian Schaiter
                          3. Andreas Grill, Thomas Juen

                          October 14

                          chair:   Ruth Breu
                          1. Thomas Waldegger, Peter Zangerl

                          October 7

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Benjamin Rupprechter
                          2. Christoph Blank
                          3. Alexander Hörbst
                          4. Alexander Hörbst

                          SS 2008

                          September 23

                          chair:   Stefan Podlipnig
                          1. Lorenz Thuile
                          2. Thomas Mader
                          3. Wilfried Pasquazzo
                          4. Simon Knoll
                          5. Armin Masl, Stefano Sudaro
                          6. Christoph Fuchs
                          7. Bernhard Leschinger
                          8. Florian Wieser
                          9. Patrick Kammerlander, Marco Dalle Pezze

                          July 8

                          chair:   Ioan Toma
                          1. Adrian Marte
                          2. Werner Bliem
                          3. Gunnar Schulze
                          4. Michael Sperk
                          5. Christoph Steiner
                          6. Christoph Leiter
                          7. Joachim A. Schütz
                          8. Michael Rogger
                          9. Christian Ammendola
                          10. Philippe Rödlach

                          June 17

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Daniel Bodner, Georg Kraler
                          2. Daniel Bodner
                          3. LVA evaluation

                          May 6

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Ingrid Berninger, Marco Plattner
                          2. Manfred Gratt, Daniel Rieder

                          April 15

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Martin Schöpf

                          April 1

                          chair:   Ioan Toma
                          1. Lorenz Thuile
                          2. Alexander Larcher
                          3. Stefan Jörer
                          4. Werner Bliem
                          5. Christoph Rungg
                          6. Szabolcs Köllö
                          7. Minh Tri Do Dinh, Stephan Sossau

                          March 11

                          chair:   Thomas Fahringer
                          1. Michael Rogger
                          2. Christoph Caks, Dominic Psenner
                          3. Michael Sperk
                          4. Robert Roth

                          March 4

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Daniel Luttinger
                          2. Michael Brunner

                          WS 2007 / 2008

                          February 26

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Simon Bailey
                          2. Lukas Laschitz
                          3. Michael Handler
                          4. Thomas Schwärzler
                          5. Georg Schneider
                          6. Marco Dalle Pezze, Patrick Kammerlander
                          7. Peter Kirchmair

                          January 22

                          chair:   Ioan Toma
                          1. Hannes Innerhofer
                          2. Stefan Thaler
                          3. Andreas Frankl
                          4. Daniel Winkler

                          January 15

                          chair:   Günther Specht
                          1. Christoph Fuchs, Adrian Marte

                          December 4

                          chair:   Christian Vogt
                          1. Markus Flarer

                          November 27

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Markus Ruepp

                          November 20

                          chair:   Ioan Toma
                          1. Adrian Marte
                          2. Michael Handler
                          3. Simon Knoll

                          October 30

                          chair:   Ioan Toma
                          1. Stefan Thaler
                          2. Cornelia Lezuo

                          October 23

                          chair:   Günther Specht
                          1. Daniel Winkler
                          2. Tim Hannemann
                          3. Andreas Parschalk
                          4. Lukas Demetz, Hannes Marth
                          5. Gunnar Schulze

                          October 16

                          chair:   Aart Middeldorp
                          1. Manfred Gratt, Daniel Rieder
                          2. Wilfried Pasquazzo
                          3. Christian Ammendola